Na polskich drogach codziennie dochodzi do wielu kolizji. Czasami nawet zachowanie ostrożności i rygorystyczne przestrzeganie przepisów nie są w stanie uchronić nas przed niespodziewanymi sytuacjami wynikającymi z nieodpowiedzialności innych kierowców czy złych warunków. Pamiętaj o tym, że osoba poszkodowana nie musi płacić za naprawę wozu z własnej kieszeni. Likwidacją szkody może zająć się ubezpieczyciel. Jak powinno wyglądać zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Sprawdź!
Protokół z miejsca zdarzenia
Bezpośrednio po stłuczce należy zabezpieczyć miejsce kolizji i zapewnić bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu drogowego. Następnie należy spisać (w dwóch egzemplarzach) protokół ze zdarzenia. W dokumencie podpisanym przez obie strony należy opisać dokładne okoliczności zdarzenia, określić miejsce i czas stłuczki, podać wszystkie dane dotyczące kierowców i pojazdów (łącznie z numerami polis).
Kontakt z ubezpieczycielem
Aby otrzymać rekompensatę za poniesione straty, należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy. Do wypłaty pieniędzy konieczne jest złożenie specjalnego oświadczenia. Jego wzór dostępny jest na stronie internetowej każdego towarzystwa oraz witrynie Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Ile masz czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela?
Z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego najlepiej skontaktować się bezpośrednio po zdarzeniu. Jednak niektóre usterki nie dają o sobie znać od razu. Z tego względu, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela masz aż 3 lata, a w przypadku szkody osobowej – aż 20 lat.