Nie maleje ilość osób, które czasowo lub na stałe wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy oraz lepszego życia. Jednym z krajów najchętniej wybieranych są Niemcy – względna bliskość tego kraju oraz duża ilość Polaków na miejscu sprawia, że adaptacja w tym miejscu wydaje się być nieco łatwiejsza. Jakie stanowiska pracy czekają w Niemczech na Polaków?

Praca sezonowa i stała

Jeszcze do niedawna zdecydowana większość Polaków decydujących się na emigrację zarobkową wyjeżdżała przede wszystkim do prac sezonowych. W okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni Polacy chętnie zatrudniani są przy zbiorach owoców i warzyw, nierzadko również w przetwórniach produktów spożywczych. Drugim, często podejmowanym rodzajem pracy jest czasowa opieka nad osobami starszymi. Dzisiaj w Polsce działają wyspecjalizowane agencje, które pośredniczą pomiędzy Polakami a niemieckimi rodzinami poszukującymi stałych opiekunów. Praca jako opiekun to zazwyczaj praca zmianowa – opiekun przyjeżdża na kilka tygodni lub 2-3 miesiące, kolejno zmienia się ze zmiennikiem i wraca na taki sam czas do Polski. 

Wielu specjalistów decyduje się na stały pobyt w Niemczech – duże korporacje kuszą nie tylko znacznie wyższymi zarobkami, ale również licznymi benefitami oraz możliwością stałego podnoszenia kwalifikacji. Wśród najczęściej zatrudnianych wymienia się inżynierów elektroników, specjalistów od IT, programistów. 

Sprawy podatkowe w Niemczech

Pracując legalnie na terenie Niemiec musimy pamiętać o rozliczeniu podatku. Rozliczenie podatku z Niemiec nie różni się niczym od konieczności składania deklaracji podatkowej w Polsce. Rozliczenie podatku możemy złożyć osobiście w lokalnym urzędzie skarbowym lub też przy pomocy Internetu, bez konieczności wychodzenia z domu.