Palma oleista (Elaeis guineensis) pochodzi z Afryki Zachodniej. Roślina może urosnąć do 30 m wysokości, ale w naszym klimacie znaczną wzrost osiąga tylko w ogrodach botanicznych, gdy ma zapewnione dużo ciepła i wilgoci oraz odpowiednie podłoże.

Palma oleista, ciekawa i przydatna roślina ozdobna

Palma olejowa czyli olejowiec gwinejski lub masłopalma gwinejska, jest szeroko rozpowszechniona w tropikalnych lasach deszczowych. Rośnie tam w średniej temperaturze 26 ° C. Dorasta do 30 m wysokości, liście palmy mają od 3 do 5 m długości, a w naturalnych warunkach żyje około 100 lat.

W Afryce palmy oleiste są jedną z najważniejszych upraw, przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość oleju w jej owocach. Proces dojrzewania, podczas którego kolor owoców zmienia się z fioletowego na ciemno czerwony i pomarańczowy, trwa 6-9 miesięcy. Waga owoców dochodzi do 60 kilogramów. Zapach oleju przypomina fiołki i jest używany głównie w przemyśle kosmetycznym, ale także w produkcji margaryny. Resztki, które pozostają po tłoczeniu, są wykorzystywane jako pasza.

Palma olejowa przez cały rok

Palmy olejowe najlepiej rosną w szklarniach lub w ogrodach zimowych. Jednak można je również uprawiać w ogrzewanych pomieszczeniach, jeśli mają zapewnioną odpowiednią wilgotność. Roślinę należy obficie podlewać i często zraszać. Można też posadzić palmę w większej donicy i wypełnić przestrzeń wilgotnym torfem lub keramzytem.

Oczywiście jest to możliwe tylko w przypadku mniejszych okazów. W przypadku większych, lepiej sprawdzi się nawilżacz elektryczny. Latem co najmniej raz w tygodniu, należy podlewać palmę wodą z płynnym nawozem. Ziemia nigdy nie może wyschnąć. Zimą podlewa się ją oszczędnie, w zależności od temperatury pokojowej. Liście najpiękniej rozwijają się, gdy roślina stoi półcieniu.

Uprawa domowa olejowca gwinejskiego

Nasiona palmy olejowej można kupić w sklepach, specjalizujących się w sprzedaży roślin egzotycznych.Przed posadzeniem nasion, glebę wymieszaną ze żwirem umieszcza się w letniej wodzie na 48 godzin, w temperaturze 25-30 ° C (najlepiej nad grzejnikiem). Czas kiełkowania jest różny i trwa od 4 tygodni do roku. Następnie sadzonki można przesadzić do większych doniczek.

Palma olejowa doskonale rozwija się w mieszance gleby, która składa się z równych części ziemi doniczkowej, ziemi pylistej i gruboziarnistego żwiru, w lekko zacienionym miejscu o dużej wilgotności.

Jako roślina doniczkowa, palma oleista kwitnie niezwykle rzadko, najlepiej w palmiarniach w ogrodach botanicznych, gdzie warunki są precyzyjnie dostosowane do jej potrzeb. Jest również mniejsza niż w naturalnym środowisku, ale w naszym klimacie może również wyrosnąć na okazałą, ozdobną roślinę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/palmy-palmy-mrozoodporne.html.

https://beesafe.pl/porady/eurowinieta/ https://beesafe.pl/porady/jak-przerejestrowac-samochod-po-smierci-wlasciciela/ https://beesafe.pl/porady/jazda-po-rondzie/