Kto z nas nie kocha spędzać czasu na tarasie? Zewnętrzna strefa otaczająca dom wyposażona w wygodne meble stwarza idealne warunki do odpoczynku wśród kojącej natury. Elementem łączącym wnętrze domu z jego zewnętrzną częścią są okna i drzwi tarasowe. Jakie rozwiązania zapewnią domownikom komfort, poprawią  estetykę budynku i nie spowodują strat ciepła? Sprawdź!

Okna i drzwi tarasowe – dostępne rozwiązania

Ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność okien i drzwi montowanych między salonem lub jadalnią a tarasem jest ich konstrukcja i sposób otwierania. Wśród modeli proponowanych przez czołowych producentów znajdziemy okna i drzwi tarasowe różnego typu: klasyczne modele balkonowe (rozwierno-uchylne), tarasowe drzwi przesuwne, tarasowe okna bezramowe, drzwi odstawno-przesuwne i drzwi harmonijkowe.

Najbardziej popularnym w nowoczesnej architekturze wariantem są wielkoformatowe drzwi przesuwne z niskim progiem osadzone w wąskich ramach. Tego typu przeszklenia optycznie powiększają wnętrze, wpuszczają do pomieszczeń maksymalną ilość światła słonecznego. Ponadto, duże przeszklenia zacierają granice między wnętrzem a ogrodem, co pozwala napawać się pięknem przyrody bez wychodzenia na zewnątrz.

Budulec ram

Ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność okien jest materiał, z którego wykonane są ramy. Szybko niszczejące, odbarwiające się pod wpływem promieniowania UV ramy plastikowe ustępują miejsca znacznie bardziej trwałym modelom z aluminium. Ciekawą alternatywą dla profili wykonanych w całości z aluminium są ramy drewniano-aluminiowe. Znajdujące się po wewnętrznej stronie drewno wnosi do wnętrz ciepło i szlachetność.