W budownictwie powszechnie korzysta się z żelbetonu. Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – powstaje z połączenia żelaza i betonu. Oznacza to, że twarda masa betonowa jest tu zbrojona za pomocą prętów żelaznych, których kształt może mieć decydujący wpływ na to, co z daną konstrukcją się dzieje. Jak zatem wygląda to wszystko w praktyce?

Po co żelazo w betonie?

Beton – jak wiadomo – jest materiałem wyróżniającym się dość dużą kruchością. Niestety, jest to jego bardzo poważna wada i to niezależnie od tego, jakiego cementu użyje się do jego produkcji. Duże, masywne i ciężkie konstrukcje betonowe są narażone na pękanie, niszczenie i inne zniszczenia, które są skutkiem oddziaływania bardzo dużych sił.

W praktyce oznacza to, że duże elementy betonowe muszą być zbrojone za pomocą betonu, gdyż jest to jedyny sposób na to, aby zabezpieczyć ich konstrukcję przed pęknięciem i innymi zniszczeniami. Stosowanie konstrukcji żelbetowych sprawia, że budynki budowane w ten sposób są znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na ww. przeciążenia.

Jak działa żelazo?

W gruncie rzeczy znajdujące się w betonie struktury żelaza sprawiają, że masa betonowa jest mniej podatna na odkształcenia i zniszczenia. Konstrukcje żelbetowe lepiej radzą sobie z panującymi wewnątrz siłami, gdyż gros z nich jest przez nie kompensowana. Dzięki temu żelbeton może być częścią składową dużych i wielkopowierzchniowych budynków, których wylanie ze zwykłego betonu byłoby niemożliwe.

To, w jaki sposób siły działają na znajdujący się w betonie stalowy rdzeń zależy od tego, jaki ma on kształt. Inaczej na przeciążenia reaguje zwykły żelbeton, a inaczej strunobeton. W każdym z tych przypadków sposób działania tejże masy prezentuje się nieco inaczej, co w ostateczności ma istotny wpływ na konstrukcję budynku.

Dlaczego to jest takie ważne?

Dziś coraz więcej budynków ma charakter wielkopowierzchniowy. Cecha ta nie dotyczy wyłącznie budynków o charakterze mieszkalnym, lecz również innych konstrukcji budowlanych. Dzięki zastosowaniu żelbetonu można skompensować wszystkie działające na nie siły, co w konsekwencji pozwala stworzyć budowlę o żywotności przekraczającej nawet 100 lat.

Podsumowując, choć żelazne struktury wchodzące w skład betonu wyglądają niepozornie, to ich rola w nowoczesnym budownictwie jest ogromna. Dzięki nim można znacząco rozwinąć technikę budownictwa, stosując do budowy budynków materiały o obniżonej kruchości. Mówiąc wprost – choć konstrukcje żelbetowe są stawiane już od dawna, to z powodzeniem można je nazwać rozwiązaniem przyszłości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.