Konstrukcje żelbetowe cieszą się bardzo dużą popularnością, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym faktycznie są. Stąd też bardzo ważne jest, by dobrze się im przyjrzeć i by rozmawiać o ich zaletach i wadach. Czym charakteryzują się konstrukcje z żelbetu? Co trzeba o nich wiedzieć?

Trwałe i tanie rozwiązanie

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że konstrukcje żelbetowe są tanie i równocześnie bardzo trwałe. To właśnie z tego powodu są tak bardzo popularne. W końcu nie ma nic dziwnego w tym, że projektanci i wykonawcy są zainteresowani rozwiązaniami, które pozwalają na stawianie budynków, w krótkim czasie, które będą trwałe tak jak budynki ceglane.Konstrukcje żelbetonowe są bezpieczne i z powodzeniem mogą wytrzymywać nawet 100 lat. Dzięki temu wystarczy jedynie na przestrzeni lat dbać o ich stan i w razie potrzeby odpowiednio je konserwować. Materiał jest odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz korozję, ale czasami warto tę odporność dodatkowo wesprzeć poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów oraz środków konserwujących. Trzeba też koniecznie podkreślić, że żelbet jest ogniotrwały, co zdecydowanie podnosi jego znaczenie, jako materiału bezpiecznego do stawiania najważniejszych konstrukcji. To właśnie z tego powodu tak dobrze sprawdza się przy stawianiu kryjówek, schronów czy nawet zapór przeciwczołgowych.

Duża masa jednostkowa

Konstrukcje żelbetowe mają bardzo dużą masę, co może być traktowane jako ich wada. Składają się one z żelaznych prętów i innych elementów, które są zalane betonem. To jak łatwo się domyślić sprawia, że całość jest bardzo ciężka.Z tego powodu elementy żelbetonowe są wykorzystywane do stawiania mostów i wiaduktów. Sprawdzają się jako elementy podporowe i filary. Można używać ich także do budowy schronów i fortyfikacji. Co ciekawe, wykorzystuje się je także do budowy trwałych fundamentów, powłok i ścian.

Niska wytrzymałość na rozciąganie

Żelbeton jest wytrzymały i trwały, ale nie jest odporny na rozciąganie. Z tego powodu nie nadaje się on do budowania konstrukcji, które muszą pracować. Po prostu ten materiał nie jest w stanie wytrzymać zbyt dużych sił rozciągających. Wysoka trwałość może być cechą, która rekompensuje kiepską wytrzymałość na rozciąganie. Niezwykle ważne jest jednak pamiętanie o tej wadzie przy projektowaniu budynków. W oczywisty sposób przekreśla to możliwość jego bezpiecznego wykorzystania go. Trzeba też podkreślić, że są specjalne techniki, które można wykorzystać, by zwiększyć wytrzymałość na rozciąganie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.