Czy to możliwe, żeby polskie dzieci otrzymywały zasiłek rodzinny pochodzący z Niemiec? Oczywiście, że tak. Mowa tutaj o Kindergeld. Co dokładnie trzeba na ten temat wiedzieć? Oto garść cennych informacji, jakie przydać się mogą polskim rodzinom.

Na każde dziecko w rodzinie

Kindergeld jest zasiłkiem rodzinnym, który przysługuje na każde dziecko. Niezależnie od tego, jakie dochody osiągają rodzice. Wszyscy spodziewali się podwyższenia obowiązujących do tej pory kwot, ale z dniem pierwszego stycznia 2022 roku, nic się nie zmieniło. I tak obowiązujące nadal kwoty wynoszą:

  • 219,00 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko;
  • 225,00 euro miesięcznie na trzecie dziecko;
  • 250,00 euro miesięcznie na czwarte i kolejne dziecko.

Wypłatą tego zasiłku, a także organem zarządzającym nim, jest niemiecki Familienkasse.

Kindergeld nie tylko dla niepełnoletnich

Oficjalnie, niemiecki zasiłek dla dzieci, obowiązuje dla dzieci, które są niepełnoletnie. Chyba, że dziecko mające osiemnaście lat, nadal się uczy. Wtedy to wypłata zasiłku może zostać przedłużona. Aż do momentu, kiedy dziecko utraci status ucznia. Na dziecko bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, świadczenie przysługuje do 21 roku życia. Jak to możliwe, że polskie dzieci mogą uzyskać takie pieniądze ze strony niemieckiej? Wszystko dzięki temu, jeżeli jeden z rodziców (lub nawet dwójka) będą legalnie zatrudnieni w Niemczech. Samo dziecko nie musi zamieszkiwać na terenie Niemiec. Co też dzieje się właśnie w wielu przypadkach, jeżeli chodzi o polskie rodziny. 

 

https://beesafe.pl/porady/czechy-samochodem/ https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/muslinowe-beciki-muslinowe/ https://beesafe.pl/porady/uprawnienia-strazy-miejskiej/