Regularna wymiana oleju silnikowego w aucie, pozwoli na bezawaryjną jazdę i sprawną pracą jednostki napędowej. Z biegiem czasu w silniku gromadzi się nagar i zanieczyszczenia. Olej traci swoje właściwości smarne i ilość dodatków uszlachetniających. Wpływa to na pracę całego napędu. Remont lub całkowita naprawa silnika kosztować może wiele tysięcy złotych. Jak się przed nią uchronić? Przede wszystkim wymieniać olej zgodnie z zaleceniami mechaników, ale również producentów olejów silnikowych.
Co ile wymieniać olej w silniku?
To w głównej mierze zależy od eksploatacji samochodu. Przyjęło się, że kierowcy powinni wymienić olej w silniku maksymalnie po 15 tys. km. Są jednak tacy, którzy robią to po przejechaniu 8 tys. km. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać olej dobrej jakości. Oleje ceramiczne to preparaty najnowszej generacji. Pozwalają na osiągnięcie lepszej wydajności pojazdów i skutecznie zabezpieczać silnik, tworząc powłokę ochronną. Wykazują one lepsze właściwości smarne niż klasyczne oleje silnikowe. Pozwala to na wydłużenie żywotności jednostki napędowej i wszystkich jej podzespołów. Cena olejów ceramicznych jest wyższa ze względu na swoje właściwości. Jednak w dłuższej perspektywie inwestycja stanie się opłacalna.
Wybór oleju silnikowego – nie takie proste, jak się wydaje
“Olej silnikowy – oznaczenia”- kierowcy wpisują w wyszukiwarkę pytanie, aby uzyskać konkretne odpowiedzi. Rodzajów olejów silnikowych jest wiele, dlatego wybór nie jest prosty. Zrozumienie etykiet na produktach nie jest jednak takie trudne. Zawierają one sporo przydatnych informacji. W celu ich rozszyfrowania pomoże nam Internet. Wystarczy poznać klasyfikację olejów silnikowych, lepkość i oznaczenia producentów. Warto pamiętać, że nieodpowiednia formulacja może uszkodzić, m.in. filtr cząstek stałych lub inne elementy konstrukcyjne. Może to się wiązać z kosztownymi naprawami u mechanika. Nie zalecamy wyboru tańszych zamienników. Oleje te zazwyczaj mają w sobie znacznie mniej właściwości niż oleje wysokiej jakości.