Przy zakupie tuszu do drukarki powinno się zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Opisują one tusz i umożliwiają jego porównanie z zamiennikami lub innymi produktami tego typu. Jakie parametry są ważne w przypadku tuszu? O czym trzeba wiedzieć?

Pojemność

W pierwszej kolejności należy sprawdzić pojemność zbiornika. Przykładowo standardowy Canon Pixma ts5150 tusz ma 8 ml pojemności. Jednak dostępne są też tusze w wielkości XL, które są znacznie większe. Czarny tusz w tym rozmiarze ma 15 ml, a kolorowy – 13.

Jak łatwo się domyślić pojemność tuszy ma ścisły związek z wielkością zbiorników. Nie w każdej drukarce można włożyć tusz większego gabarytu. Należy o tym pamiętać. Koniecznie trzeba też wiedzieć, że pojemność jest ściśle związana z ceną tuszu.

Duże kartridże są zwykle bardziej ekonomiczne i to je warto wybierać. Trzeba też pamiętać, że sprawdzają się one przede wszystkich tam, gdzie drukuje się dużo stron. Przy małym zużyciu taki tusz może zaschnąć.

Ilość stron

Dla wielu osób pojemność zbiornika nie jest wielkością, jaką można sobie łatwo wyobrazić. Dlatego też dobrzy producenci używają też parametru, jakim jest ilość stron, jaką można wydrukować z jednego tuszu. Oczywiście jest to ilość dość orientacyjna, ale zdecydowanie ułatwia wyobrażenie sobie, jak dużo można wydrukować.

Wróćmy do przykładu Canon Pixma ts5150 tusz. W przypadku tradycyjnych pojemników zarówno czarny jak i kolorowy tusz wystarcza do przygotowania 180 stron. W przypadku tuszów w rozmiarze XL czarny tusz umożliwia wydruk 400 stron, a kolorowy – 300. Te wartości z pewnością najlepiej przemawiają do wyobraźni i ułatwiają ustalenie, jaka pojemność tuszu będzie najlepsza.

Kolor

Bardzo ważne jest też pamiętanie o tym, że tusze są dostępne w różnych kolorach. W przypadku większości drukarek należy kupować oddzielnie tusze czarne, żółte, czerwone i niebieskie. Czasami są one dostępne też w wersji mulitkolor. Oznacza to, że w jednym zbiorniku znajdują się wszystkie te trzy kolory.

To pewnego rodzaju ułatwienie, bo nie ma potrzeby, by pamiętać o zakupie kilku różnych tuszy. Może to równocześnie okazać się pewnym problemem, bo w przypadku gdy skończy się tylko jeden kolor w pojemniku zbiorczym dla wszystkich trzech – konieczna będzie wymiana całego pojemnika. Warto więc dobrze zastanowić się, czy na pewno to rozwiązanie jest najbardziej opłacalne i dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika.

Więcej informacji znajdziesz na stronie tusze do Canon Pixma ts5150.