Dźwigar to ważny element konstrukcyjny, który przenosi obciążenia, niekiedy bardzo duże, na główne podpory, czyli np. ściany lub słupy. Dlatego tak ważne jest, aby dźwigary były wytrzymałe i solidne. Takie właściwości mają dźwigary betonowe sprężone.

Najważniejsze cechy dźwigarów sprężonych

W budownictwie coraz częściej stosuje się dźwigary betonowe sprężone. Są to specjalne konstrukcje z betonu zbrojone stalą. Swoją popularność zawdzięczają zaletom, których nie mają inne materiały budowlane. Dzięki specjalnej metodzie produkcji takie dźwigary są o wiele wytrzymalsze niż tradycyjne konstrukcje, przy o wiele niższej wadze. Co bardzo istotne, mogą mieć długość nawet kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem na budowie hal czy magazynów.

Dźwigary mogą być produkowane w różnych rozmiarach i gotowe przewożone na plac budowy.

Kolejną cechą, dzięki której dźwigary sprężone są tak cenione w budownictwie, jest ich wysoka trwałość.

Rodzaje dźwigarów

Najczęściej rozróżnia się dźwigary jednospadowe i dwuspadowe. Te elementy konstrukcyjne mogą mieć różny przekrój. Do najczęściej spotykanych należą przekroje dwuteowe, prostokątne i kwadratowe. Oprócz standardowych dźwigarów betonowych sprężonych możliwa jest produkcja na wymiar. To pozwala projektować nietypowe budowle, o dużych powierzchniach stropów i dachów, przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów. Dzięki temu obciążenia są lepiej przenoszone na podpory, a jednocześnie te obciążenia nie są tak duże, jak przy tradycyjnych materiałach.Dźwigary betonowe sprężone mogą mieć bardzo różnorodne wymiary. Ich długość może sięgać kilkudziesięciu metrów, a wysokość nawet kilka metrów.

Najczęstsze zastosowanie dźwigarów betonowych sprężonych

Z roku na rok rośnie zainteresowanie dźwigarami betonowymi sprężonymi. Są one stosowane przede wszystkim do budowania stropów i dachów hal magazynowych i innych obiektów o dużych powierzchniach. Lekkie w porównaniu do tradycyjnych materiałów, a jednocześnie znakomicie przenoszące obciążenia, pozwalają na uzyskanie dużych powierzchni bez potrzeby dodatkowych podparć.Możliwość wykonania dźwigarów o nietypowych wymiarach i kształtach sprawia, że są one często stosowane w budowlach o nietypowych kształtach. Dzięki temu można budować obiekty, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były niemożliwe do zrealizowania.Dźwigary betonowe sprężone nadają się także do budowy nowoczesnych mostów. Mosty, które są budowane w tej technologii, mają doskonałe parametry, a jednocześnie można je budować sprawnie i szybko.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone hc.