Jazda konna jest sportem coraz chętniej wybieranym – szeroki dostęp do szkółek jeździeckich oraz możliwość pracowania pod okiem instruktora sprawiają, że to niezwykle popularny sport. Chcąc na poważnie związać się z jeździectwem, warto zastanowić się nad podejściem do egzaminu o brązową odznakę jeździecką. Jak się przygotować do brązowej odznaki jeździeckiej?

Jazda konna – sport, który rozwija!

Nie ma wątpliwości, że jazda konna niesie za sobą wiele zalet i profitów. Przede wszystkim jest to sport ogólnorozwojowy, który wpływa na całą sylwetkę. Regularna jazda konna poprawia nasza kondycję, wydolność organizmu, wpływa na postawę, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, poprawia koordynację ruchową i poczucie równowagi. Dodatkowo jeździectwo pozwala na aktywne spędzanie czasu w terenie. Zaawansowani jeźdźcy mogą wyruszać na rajdy konne po okolicy czy też organizowane wyjazdy w miejscach atrakcyjnych widokowo.

Czym jest i jak się przygotować do brązowej odznaki jeździeckiej?

Brązowa Odznaka Jeździecka jest pierwszą z trzystopniowej odznaki, która ma w zamierzeniu sprawdzać umiejętności jeździeckie na podstawowym poziomie. Odznaka ta jest pierwszym szczeblem w drabinie sportowego jeździectwa i uprawnia do startowania w konkretnych typach zawodów (np. zawodach regionalnych do klasy L w skokach czy też zawodach regionalnych do klasy P w ujeżdżaniu). Odznaka ta pozwala też na podejście do kursu na Instruktora Rekreacji Ruchowej.

Wiele młodych adeptów jeździectwa zastanawia się, jak się przygotować do brązowej odznaki jeździeckiej? W czasie egzaminu na Brązowa Odznakę Jeździecką konieczne jest zdanie próby ujeżdżeniowej (określonego wcześniej toru jazdy), próby skokowej (tor przeszkód poznaje się dopiero w momencie egzaminu). Egzamin obejmuje również część teoretyczną, na której możemy spodziewać się pytań z zakresu techniki jazdy, opieki stajennej i wiedzy ogólnej dotyczącej jeździectwa.