Czujniki widełkowe to coś, co wykorzystuje się bardzo często w nowoczesnej automatyce przemysłowej. Służą one do zliczania różnych obiektów, które umieszczone są na taśmie produkcyjnej. Posiadają one wiele innych funkcji. Bardzo ważną rolą jest wykorzystywanie ich do pozycjonowania, czyli do bazowania wybranego elementu, co pozwala na precyzyjne ustawienie.

Budowa czujników widełkowych

Czujniki widełkowe przypominają kwadratową literę C. Przeciwległe ramiona to nadajnik i odbiornik. Pozwalają one na zbadanie czy znajduje się pomiędzy nimi zliczany element. Czujniki mogą być wpięte do obwodu automatyki przemysłowej. Tam pełnią rolę urządzenia kontrolnego, a także elementu logicznego, który wchodzi w skład dużego obwodu.Czujniki są bardzo proste w montażu. Najistotniejsze jest jego ustawienie, które jest dość skomplikowane.Czujniki widełkowe mogą mieć różne rozmiary. Większość z nich dopasowuje się do wielkości taśm produkcyjnych, na których będą zamontowane, a także do elementów pomiarowych. Można je także zamówić w rozmiarze nietypowym, a także mają możliwość regulacji czułości. Są dostępne w warstwach na czerwień i podczerwień. Do ich zalet zalicza się także dużą odporność na światło zewnętrzne. Większość modeli posiada także przełączniki NO/NC

Rola czujników widełkowych w przemyśle

Zastosowanie czujników może być bardzo różne i uzależnione od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest pasmo światła, które wykorzystywane jest jako detektor, który przesuwa się po taśmie.Inna rolą czujników widełkowych jest wykrywanie etykiet, nawet tych przezroczystych czy półprzezroczystych. Ponieważ mają bardzo stabilny korpus aluminiowy to nadają się do stosowania w bardzo trudnych warunkach. Czujniki te potrafią także rozpoznawać nośniki, a także odróżnić dwuwarstwowy materiał, od tych jednowarstwowych. Dzięki czujnikom można także precyzyjnie określić dany punkt przez robota, a także kontrolować pozycję obiektu. Potrafią także zliczać elementy na podajnikach, a także wykrywać elementy na liniach.

Gdzie kupić dobre widełkowe czujniki?

Urządzenia te najlepiej kupić w dobrych, renomowanych firmach, gdzie klienci otrzymują gwarancję na okres dwóch lat. Czujniki dobrej marki maja konkretną, metalową obudowę oraz wiele funkcji. Maja także wysoką częstotliwość przełączania i dużą rozdzielczością. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie najdrobniejszych elementów, detekcja szybkich sekwencji ruchów, precyzyjne pozycjonowanie. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w robotyce i automatyce.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.