Podjęcie decyzji o rozwodzie to trudny czas, który wymaga od nas skupienia i zadania sobie pytań o przyszłość swoją, rodziny, dzieci. Jeśli czujemy, że małżeństwo w którym jesteśmy z jakiegokolwiek względu przestało mieć sens – rozwód to jedyna prawna opcja na jego rozwiązanie. Jak wygląda rozwód w Polsce? Czy proces rozwodowy trwa długo?

Dlaczego się rozwodzimy?

Rozwód to prawne rozwiązanie małżeństwa – skutki to m.in. ustanie wspólnoty majątkowej (o ile nie została stworzona rozdzielność majątkowa). Dzisiaj szacuje się, że w Polsce nawet co trzecie małżeństwo rozpada się i rozwodzi. Przyczyn jest wiele – wśród nich wymienia się różnice światopoglądowe i religijne, które nie zostały omówione przed zawarciem małżeństwa. Wiele par w trakcie małżeństwa nie może porozumieć się w kwestii posiadania lub braku potomstwa – jest to problem, który ciężko rozwiązać kompromisem, stąd często wymieniany jest jako powód do rozstania. Więcej o samych rozwodach przeczytasz na stronie adwokat-katowice.info.pl.

Od czego zależy czas trwania procesu rozwodowego?

Okazuje się, że każdy rozwód jest inny – wynika to zarówno z indywidualnej sytuacji rodzinnej, ale też przepływu dokumentacji w sądach czy też samego sędziego, który sprawę prowadzi. W sytuacjach w których para nie doczekała się dzieci a wspólny majątek jest niewielki kwestia rozwodowa wydaje się jasna. Na korzyść małżonków działa również chęć współpracy – mogą oni spisać założenia rozwodu w obecności mediatora, a później dokument ten przedstawiany jest przed sądem. Kiedy para jest skłócona i nie może dojść do porozumienia sprawa rozwodowa może się przeciągać, szczególnie kiedy w grę wchodzi podział majątku oraz przyznanie opieki nad małoletnimi dziećmi. Kiedy małżonkowie kłócą się w sądzie często wzywani są również świadkowie, którzy mogą rzucić dodatkowe światło na sprawę. 

zobacz live url plus.pl