Na czym zależy wszystkim przedsiębiorcom? Na tym, żeby osiągnąć maksimum przychodów. Czy takie rzeczy są możliwe? Oczywiście, że tak. Pomóc w tym może business scaling. Pojęcie, które wśród przedsiębiorców, staje się coraz modniejsze.

Skalowanie biznesu – ogólnie

Business scaling to zdolność firmy do poszerzania skali swojego działania w celu zwiększania przychodów”. Musi zostać jednak zachowana jedna zasada – poszerzanie musi nastąpić znacznie szybciej, niż rosłyby koszty operacyjne. Czy wymaga to zatrudnienia nowych pracowników? Niekiedy, ale bardzo są również inne możliwości dostępne dla firm.

Najczęściej skalowanie biznesu odnosi się do poszerzania oferty produktów, usług, a także odnosi się do samej automatyzacji wielu procesów.

Jak wykonać business scaling?

Aby skalowanie biznesu mogło przynieść spodziewane efekty, należy wykonać je w prawidłowy sposób. Jaki? Najlepsza w tym względzie product delivery management consulting company, np. 10Clouds. 

Dlaczego? Ponieważ nieumiejętnie przeprowadzony proces skalowania, może przynieść odwrotne skutki. Potrzebna jest więc przemyślana strategia, która zostanie na dodatek dopasowana do potrzeb danego przedsiębiorstwa. 

Business scaling obejmuje takie sektory, jak zarządzanie, obsługę klientów, marketing, logistykę czy dystrybucję. Jeżeli tylko jest to możliwe, skalowanie biznesu powinno zostać zaplanowane na etapie zakładania przedsiębiorstwa, tzn. na etapie pisania biznesplanu. 

Zasoby potrzebne do skalowania

Aby móc wykonać taki proces, konieczne jest wybranie odpowiednich zasobów. Zaliczyć można do nich konieczność zatrudnienia nowych pracowników. Ewentualnie można pomyśleć o zainwestowaniu w rozwój dotychczasowej załogi. Szkolenia, kursy – jest tego ogrom, dzięki czemu będzie można pomyśleć o zwiększeniu ich kompetencji. 

Zamiast inwestycji w załogę, może warto pomyśleć o automatyzacji procesów. Polecane w szczególności dla tych firm, które myślą o optymalizacji kosztów, a także o oszczędności czasu. W tym względzie może sprawdzić się outsourcing pracowniczy, czy też współpraca z freelancerami. 

O czym należy pamiętać?

Nie można przy tym zaniedbać interakcji z klientami. Tak, skalowanie biznesu jest ważne, ale jeżeli ktoś zaniedba segmentację klientów, może ich stracić. Co dalej za tym idzie, przychody – zamiast wzrosnąć, będą spadać. Warto z nimi rozmawiać, np. przeprowadzając ankiety. Tylko dzięki temu będzie można dopasować ofertę do ich potrzeb, finalnie lepiej zaspokajając ich potrzeby. Klienci to podstawa, o której nigdy nie można zapomnieć.